Fuel & Airsystems
Fuel & Airsystems
| Part Type | Intake Manifold |
|---|---|
| Manufacturing Process | CNC Machined, High Pressure Die Casting (HPDC) |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Gasket Material | Graphite |
| Finish | Natural Finish |
| Features | Heat Resistant, High Stability, High Strength |
| BORE SIZE | 55.00 MM / 2.17" |
| Color | Raw Material Color |
| Placement on Vehicle | Air Intake System |
| Items Included | Main Item, Seals |
| UNITS | Kit |
| Part Type | Intake Manifold |
|---|---|
| BORE SIZE | 55.00 MM / 2.17" |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Gasket Material | Graphite |
| Manufacturing Process | CNC Machined, High Pressure Die Casting (HPDC) |
| Finish | Bead Blasted / Satin Finish |
| Color | Matte Black |
| Features | Heat Resistant, High Stability, High Strength |
| Placement on Vehicle | Air Intake System |
| Items Included | Main Item, Seals |
| UNITS | Kit |
| Weight | 1.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 4 × 5 in |
| TYPE | Intake Manifold |
| COLOR/FINISH | SILVER |
| BASE COLOR | SILVER |
| BORE SIZE | 55.00 MM / 2.17" / 55,00 MM (2,17") |
| Material | 6061-T6 Billet Aluminum |
|---|---|
| Machining | CNC Machined Billet, 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Black, Clear Anodized Silver |
| Position | Center V / Intake Port |
| In the Box | Main Component(s), Mounting Hardware Kit |
| Sold As | Complete Kit |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
|---|---|
| Machining | CNC Machined Billet |
| Finish | Show-Quality Chrome |
| Position | Center V / Intake Port |
| In the Box | Main Component(s) |
| Sold As | Complete Kit |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Ring with screws |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner; if you need oil bypass kits(US $99 extra) |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner; if you need oil bypass kits(US $99 extra) |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner; if you need oil bypass kits(US $99 extra) |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner; if you need oil bypass kits(US $99 extra) |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner; if you need oil bypass kits(US $99 extra) |
| Type | Air Filter Carbon Fiber Trim |
|---|---|
| Items Included | Only Trim Without the Air Cleaner Kit |
| Material | Carbon Fiber |
| Top Style | Black Marbling |
| OE/OEM Part Number | 29400267 |
| Gasket Material | Carbon Fiber |
| Net Weight | 30.0 g |
| Pattern | Carbon Fiber |
| Features | Easy Installation |
| Type | Air Filter Trim Cover |
|---|---|
| Items Included | Only Cover Without the Air Cleaner Kit |
| Material | Carbon Fiber |
| Top Style | Black Marbling |
| OE/OEM Part Number | 29400267 |
| Gasket Material | Graphite |
| Net Weight | 80.0 g |
| Pattern | Pattern |
| Features | Easy Installation |
| Type | Air Filter Trim Cover |
|---|---|
| Items Included | Bolts |
| Material | Carbon Fiber |
| Color | Black Carbon Fiber Color |
| OE/OEM Part Number | 29400267 |
| Gasket Material | Graphite |
| Type | Air Filter Trim Cover |
|---|---|
| Pattern | Marbling |
| Items Included | Bolts |
| Material | Carbon Fiber |
| Color | Black Carbon Fiber Color |
| OE/OEM Part Number | 29400267 |
| Gasket Material | Graphite |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Features | Customized |
| Items Included | Cover |
| Gasket Material | Graphite |
| Material | Carbon Fiber |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Features | Customized |
| Items Included | Cover |
| Gasket Material | Graphite |
| Material | Carbon Fiber |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Package included | 1 x Air Filter |
| Material | Plastics |
| Color | Multi-color |
| Harley OEM | 29400248 |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Package included | 1 x Air Filter |
| Material | Plastics |
| Color | Multi-color |
| Harley OEM | 29400212 |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Package included | 1 x Air Filter |
| Material | Plastics |
| Color | Multi-color |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Package included | 1 x Air Filter |
| OEM | #29400406 |
| Material | Plastics |
| Color | Multi-color |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Purpose | for replace/repair |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Ring with screws |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Selling Units | Single item |
| Color | Multi-color |
| Packing included | 1 x Air Cleaner Intake Filter with Accessorie |
