Handlebars , controls & Mirrors
Handlebars , controls & Mirrors
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.8 × 5.5 × 1.5 in |
| TYPE | THROTTLE |
| STYLE | SINGLE CABLE |
| COLOR/FINISH | CHROME |
| BASE COLOR | SILVER |
| FINISH | CHROME |
| MATERIAL | ALUMINUM |
| FOR HANDLEBAR DIAMETER | 1" |
| UNITS | EACH |
| Weight | 1.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 7.8 × 3.14 in |
| Part Type | Mirrors |
| Material | 6061-T6 Aluminum, Carbon Fiber |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Items Included | Hardware |
| UNITS | Pair |
| Part Type | Handlebar Risers |
|---|---|
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Items Included | Main Item |
| Placement on Vehicle | Front |
| UNITS | Kit |
| Weight | 3.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 13.5 × 10.5 in |
| Part Type | Handlebar Risers |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Items Included | Main Item |
| Placement on Vehicle | Front |
| UNITS | Kit |
| Weight | 3.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 13.5 × 10.5 in |
| Part Type | Handlebar Risers |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Items Included | Main Item |
| Placement on Vehicle | Front |
| UNITS | Kit |
| Weight | 3.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 13.5 × 10.5 in |
| Part Type | Handlebar Risers |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Items Included | Main Item |
| Placement on Vehicle | Front |
| UNITS | Each |
| Part Type | Switch Housing |
|---|---|
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Items Included | Main Item |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Placement on Vehicle | Handlebar, Left, Right |
| UNITS | Pair |
| Replaces OEM # | 71500185 |
| Type | Clutch Lever |
|---|---|
| Material | Metal |
| Features | Easy Installation |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Clutch Lever |
|---|---|
| Material | Metal |
| Features | Easy Installation |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 36700210 |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Gold |
| Finish | Anodized Gold |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 36700210 |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Black |
| Finish | Anodized Black |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 36700210 |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Red |
| Finish | Anodized Red |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 55798-10A |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Black |
| Finish | Anodized Black |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 55798-10A |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Gold |
| Finish | Anodized Gold |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 55798-10A |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Red |
| Finish | Anodized Red |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 36700210 |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Chrome |
| Finish | Chrome-Plated |
| Number of Pieces | 2 |
| Type | Shorter |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Features | Easy Pull |
| OE/OEM Part Number | 55798-10A |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Chrome |
| Finish | Chrome-Plated |
| Number of Pieces | 2 |
| Part Type | Hand Guard |
|---|---|
| Material | Carbon Fiber |
| Finish | Clear Coat |
| Color | Black Carbon Fiber |
| Items Included | Main Item |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| UNITS | Pair |
| Type | Rear-View Mirror |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Features | Foldable |
| Mirror Adjustment Method | Manual Fold |
| Type | Mirror |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Features | Brand Design |
| Mirror Adjustment Method | Non-Fold |
| Type | Mirror |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Red |
| Material | Aluminum |
| Features | Brand Design |
| Mirror Adjustment Method | Non-Fold |
| Type | Mirror |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Gold |
| Material | Aluminum |
| Features | Brand Design |
| Mirror Adjustment Method | Non-Fold |
| Type | Mirror |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Color | Purple |
| Material | Aluminum |
| Features | Brand Design |
| Mirror Adjustment Method | Non-Fold |
| Type | Fairing/Body Work Kit |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front |
| Color | Black |
| Material | Carbon Fiber |
| OE/OEM Part Number | 70901014BYM |
| Items Included | Trim Cover Only |
| Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front |
| Package included | 1 pair of Brake Clamps |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Purple |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback & with Digital Gauge Clamp |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback & with Digital Gauge Clamp |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Gold |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback & with Digital Gauge Clamp |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback & with Digital Gauge Clamp |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback & with Digital Gauge Clamp |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Purple |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Gold |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | Pullback |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | PURPLE |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | upright |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | upright |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | GOLD |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | upright |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | upright |
| Compatible Handlebar Diameter | 1"Inch and 1.25"Inch |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | 7075-T6 aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Riser |
| Features | upright |
