100% Brand new and high quality
Details
| Type | Rear Belt Pulley |
|---|---|
| Package included | 1pc pulley |
| Material | Billet Aluminum |
| Mounting Position | Rear |
$499.99
Prices do not include international shipping fees, import duties, or applicable taxes. All shipping and import-related charges are the customer’s responsibility. For details, please contact us or refer to our Shipping/Returns policy.
Fit for Harley 2018+ Softail models
100% Brand new and high quality
| Type | Rear Belt Pulley |
|---|---|
| Package included | 1pc pulley |
| Material | Billet Aluminum |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Rear Belt Pulley |
|---|---|
| Package included | 1pc pulley |
| Material | Billet Aluminum |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Outer Primary Cover |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| OE/OEM Part Number | 25700491/ 25700418 |
| Items Included | Outer Primary Cover |
| Weight | 1.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.6 × 6.7 × 2.6 in |
| Part Type | Transmission Side Cover |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Placement on Vehicle | Transmission Right Side |
| Items Included | Main Item |
| UNITS | Each |
| Weight | 9.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.3 × 14 × 5 in |
| Part Type | Outer Primary Cover |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Manufacturing Process | Billet Aluminum, One-Piece 5-Axis CNC Machined |
| Finish | Anodized Finish, Multiple Color Options |
| Items Included | Main Item |
| Placement on Vehicle | Drivetrain |
| UNITS | Each |
| Replaces OEM # | 25700418, 25700491 |
| Type | Transmission Side Cover |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Color | Gold |
| OE/OEM Part Number | 25800079/25800080/25800081/25800082/25800098 |
| Items Included | Transmission Side Cover |
| Vintage Part | No |
| Type | Outer Primary Cover |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| OE/OEM Part Number | 25700491/ 25700418 |
| Items Included | Outer Primary Cover |
Reviews
There are no reviews yet.